Jesteś tutaj: Strona główna / Klocki / Klocki drewniane dla dzieci

Klocki drewniane dla dzieci

Klocki drewniane dla dzieci

Jeden z pierwszych prezentów, jakie zwykle kupujemy najmłodszym dzieciakom są bez wątpienia różnego rodzaju klocki.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są opinie o klockach drewnianych?
  • Jakie są nasze propozycje zakupowe?
  • Na co zwrócić uwagę kupując klocki drewniane?

Na rynku możemy znaleźć między innymi:

  • Klocki plastikowe
  • Klocki drewniane
  • Klocki konstrukcyjne
  • Klocki magnetyczne
  • Klocki obrazkowe
  • Klocki piankowe
  • .. a także mniej popularne klocki metalowe

Dziś skupimy się na klockach drewnianych.

Opinie o klockach drewnianych

Opinie są różne i w zdecydowanej większości przeważają te pozytywne. Większości z nas klocki drewniane kojarzą się z naszych dzieciństwem, z dzieciństwem pokolenia max lat 80-tych. Być może z tego powodu, czasem kupujemy naszym dzieciom właśnie takie klocki, będące dla nas pewnego rodzaju powrotem do przeszłości. Być może, ale zakup takich klocków nie jest spowodowany jedynie kwestiami sentymentalnymi.

Mówiąc ogólnie o klockach prostych możemy powiedzieć, że dzięki nim dzieci uczą się podstawowych figur geometrycznych. Są proste i w przeciwieństwie do klocków, które zawierają różne wypustki, za pomocą których dziecko może łączyć inne klocki ze sobą, to nadają się świetnie dla najmłodszych dzieci. Tu nie ma filozofii. Dziecko stawia klocek na klocku, buduje najprostsze budowle, cieszy się kolorami/obrazkami na nich. Czysta zabawa. Dzieci w wieku ok. 1-roku nie muszą kombinować, po prostu się bawią. Nieprawdą jest także to, że takie klocki nadają się do zabawy tylko dla dzieci w tym wieku. Starsze również powinny się nimi dobrze bawić, wiemy z własnego doświadczenia :). Inna sprawa, że najmłodszym budowle mogą się często przewracać (brak wprawy), tak starsze dzieci powinny już lepiej nimi operować.

Klocki drewniane - top 10

Pozycja Nazwa klocków Producent O produkcie Wiek
1 Eichhorn Klocki drewniane wzorzyste Eichhorn O produkcie 1+
2 Eichhorn Klocki drewniane Eichhorn O produkcie 1+
3 Baby&More Klocki drewniane Sorter AKD-93711A Baby&More O produkcie 18m+
4 Goki Zamek z kolorowych klocków Goki O produkcie 2+
5 Goki Drewniany wózek z klockami Goki O produkcie 2+
6 Plan Toys Zamek rycerski Plan Toys O produkcie 3+
7 Plan Toys Zamek księżniczki Plan Toys O produkcie 3+
8 VIGA Klocki konstrukcyjne 68 elementów VIGA O produkcie 3+
9 Varis toys Drewniane KLOCKI konstrukcyjne 55 elementów Varis toys O produkcie 3+
10 Goki Zamek z klocków Goki O produkcie 4+
Pełna lista klocków drewnianych

Na co zwrócić uwagę

Klocki mogą być w różnych kształtach i rozmiarach:

  • kwadratowe
  • prostokątne
  • w kształcie walca
  • w kształcie mostka
  • w innych wymyślnych formach jak drzewa, auta, czy ludziki

O ile kształt jest kwestią upodobań, tak warto zwrócić uwagę na rozmiar klocków. Pamiętajmy, że 1-roczne dziecko ma małe dłonie, w związku z czym duże klocki drewniane, mogą sprawiać jemu problemy (są też cięższe niż, np. plastikowe), warto zastanowić się, czy na sam początek nie kupić klocków w mniejszych rozmiarze. Dlatego też sprzedawcy często pomimo zapisu “od 12 miesięcy” sugerują zakup dla dzieci w wieku 1,5-2 lat.

Zwróćmy uwagę na to w jaki sposób zostały klocki wyprodukowane. Warto sprawdzić, czy są malowane farbą ekologiczną, czy np. lakierem (lub innymi substancjami toksycznymi), który może zostać zdrapany (a nawet zjedzony) przez dziecko w momencie gryzienia (nie unikniemy tego ;). Zwracajmy uwagę, czy klocki są równe, a wzorki na nich nie są przetarte. Jeśli trafiliśmy gdzieś na klocki klasyczne, mające swoją historię, lub po prostu takie nam się zachowały z naszego dzieciństwa i chcielibyśmy takie podarować naszemu dziecku, to zwróćmy uwagę, czy drewno jest gładkie, aby dziecko nie podrapało się, czy nawet nie skaleczyło.

Dabo - klocki drewniane edukacyjne Dabo Klocki drewniane edukacyjne XL 6 kolorów

Klocki drewniane mają też drobne wady. Są cięższe, a więc mała rączka naszego dziecka może mieć problem z dłuższą zabawą nimi. Są twarde, więc w razie upadku na nie też może zaboleć, chociaż czy warto zwalać winę akurat na to, że to klocki drewniane? Ile razy sami stanęliśmy gołą stopą na klocku plastikowym typu Lego? ;)

Dzieci mają też to do siebie, że poza zabawami, czasem rozrabiają. Gryzą klocki (o tym wcześniej) ale i rzucają, więc jeśli mamy np. dwójkę dzieci, które czasem toczą ze sobą “wojny”, to trafienie takim klockiem także może zaboleć. Oczywiście nie ma co demonizować, wiadomo - to dzieci, sami nimi byliśmy :).

Goki - zamek z klocków Goki zamek z klocków

Klocki drewniane są z racji tworzywa też dość trwałe. Przy minimalnym wysiłku jeśli chodzi o dbanie o zabawki, takie klocki mogą służyć także następnym pokoleniom. Nie raz pewnie słyszeliśmy, że dzieci naszych znajomych bawili się klockami z ich dzieciństwa. Takie klocki mają też swój niepowtarzalny klimat i styl. Często są po prostu ładniejsze, a do tego posiadają fajny zapach, który jednak mocno różni się od zapachu klocków np. plastikowych.

Ceny klocków drewnianych

Ceny klocków wachają się od kilkunastu do kilkuset złotych. Różnica rozbija się głównie o to ile jest elementów w zestawie, czy z jakiego rodzaju tworzywa klocki zostały wykonane. Szukając w internecie, warto czytać opisy producentów, które zawierają takie informacje jak choćby to co dany zestaw zawiera (np. rozmiary klocków). Warto też sprawdzić opinie kupujących, zawsze to jakieś wskazówki.

Pełna lista klocków drewnianych